Икона за регистриране на профил в сайта Регистрация
или
Забравена парола
или

Ако сте родител на малко дете, то най-вероятно вече се интересувате от покупката на първия му велосипед. Предполагаме също така и че сте забелязали, че освен познатите от вашето детство велосипеди със спомагателни колела на пазара се предлагат и колела за баланс и се питате каква е разликата между двата вида и защо велосипедите за баланс стават все по-популярни.

Ако тези въпроси ви вълнуват, дошли сте на точното място…

Какво е колело за баланс?


Какво е колело за баланс?

Велосипедът за баланс на пръв поглед прилича на най-обикновено детско колело. Единствената разлика между него и обикновеното детско колело е, че при балансното няма нито педали, нито спомагателни колела.

Колелото за баланс може да бъде изработено или от метал, композитни материали или от дърво и тъй като е предназначено за най-малките е достатъчно ниско, за да може мъника лесно да достига с крачета земята.

Защо колелата за баланс са толкова популярни?

Лесни са за употреба дори и от най-малките

Тъй като нямат педали, децата просто сядат на тях и балансират. Когато искат да спрат, пускат краката си на земята и… готово. Лесно и забавно е карането на колело за баланс! Сядаш, засилваш се с крачетата и просто балансираш.

Тези детски колела позволяват на децата да управляват по-уверено и да контролират колелото много по-лесно, тъй като бързо научават, че от тях зависи кога ще се засилят и ще полетят по улицата, кога ще спрат, завият или кога ще бутат колелото. Всичко става само с помощта на крачетата им.

Изграждат сила и координация

Балансирането не е единственото нещо, което децата научават карайки тези велосипеди. Дизайнът на колелата насърчава малчуганите да използват ръцете и да повдигат краката, когато се движат напред или да ги пускат на земята, когато искат да спрат. Това не само им помага да укрепнат и да станат по-силни, но и развива моториката, координацията и гъвкавостта им.

Много по-безопасни са от обикновените колела

Тъй като са по-ниски в сравнение с обикновените колела, дори и да падне, детето няма да се нарани силно. Освен това колелото може да развие такава скорост, каквато детето може да достигне бутайки с крачетата. А това означава, че няма никаква опасност детето ви да „препусне с бясна скорост” и да се сблъска с нещо и да се нарани.

Приучават детето да спортува от най-ранна детска възраст

Карането на велосипед е не само забавно за децата, но и посредством колелото за баланс можете да приучите дори и деца на 2 годишна възраст да спортуват редовно.

Можете без притеснения да включите малкия/малката към семейните ви разходки с колелета из парка и детето ще е изключително щастливо, че може да кара до вас напълно самостоятелно.

Лесни са за пренасяне и транспортиране

Колелото за балансиране е леко, компактно и няма да представлява никакъв проблем да го сложите в багажника на колата или дори да го носите в една ръка, ако детето случайно се измори да го кара и откаже да го бута само до дома.

Цената им е по-ниска

В сравнение с останалите видове детски велосипеди, цената на колелата за баланс се предлагат на по-ниска цена и ще са ви много по-изгодни финансово.


Какво е колело за баланс?

Не се налага вие да помагате на детето

В сравнение с велосипедите с педали, при които, за да научите детето да управлява се налага да го придържате, при колелата за баланс това не се налага, тъй като детето се справя абсолютно само.

Веднъж седне ли на колелото, то инстинктивно разбира как точно да подкара колелото и как да спре, когато иска. Вие не трябва да правите абсолютно нищо, освен да го наблюдавате и да му се радвате.

Какви са основните разлики между велосипедите със спомагателни колела и колелата за баланс

Предполагаме от казаното по-горе ви стана ясно, но все пак…

Велосипедите със спомагателни колела учат децата да се справят първо с въртенето на педалите, но не помагат за баланса върху колелото, тъй като имат спомагателни колела и детето е спокойно, че дори и да не балансира добре допълнителните колела ще го предпазят от падане.

Това може да попречи в последствие на детето да започне да кара колело без помощни колела, тъй като ще изпитва страх да балансира само на две гуми.

В сравнение с тях, колелото за баланс приучава детето първо да балансира, а това помага на по-късен етап за по-бързото овладяване на колелото с педали.

Колелата с помощни колела са и доста по-тромави и тежки за детето и се налага родителя да им помага да се придвижват, когато се изморят да въртят педалите.

Байковете за баланс нямат този проблем, тъй като са леки и много удобни за децата и те са справят напълно сами и с управлението, и с бутането им.

Каква е най-подходящата възраст, на която детето може да започне да кара колело за баланс?

Балансните велосипеди се предлагат в доста разнообразни размери, но ако търсите да закупите подобен велосипед, най-подходящото време да го подарите на детето си е, ако то е на възраст от 18 месеца до 5 години.

Колко време могат да карат децата подобни колела?

Няма точно определен период, в който децата могат да се наслаждават на колелото за баланс, но проучванията показват, че ако детето започне да кара подобно колело на около 2 годинки, то ще го кара без проблем поне още 2 - 3 години. След това детето ще израсне и ще е напълно готово да премине в по-горната граница и да седне на колелото с педали.

Метално, композитно или дървено колело?

Тук изборът е изцяло ваш. Металните колелета са изработени от леки, здрави и много качествени сплави, дървените от висококачествено дърво, третирано срещу атмосферните влияния, а композитните материали са леки, устойчиви на ръждясване и запазват боята си много по-дълго време.


Какво е колело за баланс?

Трябва ли да закупувате предпазни средства за детето?

Тъй като колелото за баланс е напълно безопасно, единственото, от което ще се нуждае детето (и то само за ваше успокоение) е каска. Не се налага да закупувате налакътници, нито наколенки, ако не искате.

Можете ли да махнете педалите на обикновеното детско колело и да го използвате като колело за баланс?

Възможно е, но не е препоръчително, тъй като велосипедите с педали…

1.   Не са предназначени за тази цел;

2.   Много по-тежки са от колелетата за баланс и на детето ще му е трудно не само да балансира, но и да се придвижва с тях.

Как да изберете колело за баланс за детето си?

Измерете детето

Най-лесно можете да го направите, като го поставите до стената, а между крачката му поставите книга. Измерете разстоянието от пода до книгата. (Тези размери ще ви трябват, за да знаете на каква височина трябва да е седалката).

Размер на колелото

Тъй като има различни размери, ще се ориентирате най-лесно кой е подходящият размер като знаете височината на детето и я съпоставите с таблицата с размери.

Размер на гумите

Обикновено за колелата за баланс гумите са 10 или 12 - ти размер, но ние препоръчваме да се спрете на 12 - ти, тъй като десетката са много малки и децата ги израстват бързо.

Височина на седалката

Както размерът на гумите определя какъв е размерът на колелото, така и височината на седалката е най-точният индикатор удобно ли ще се чувства детето ви. За да управлява стабилно и удобно колелото си, когато седне на седалката краката му трябва да могат да достигнат земята без проблем и детето да може да се изтласква бързо и без натоварване.

Ако ще ползвате колелото по-дълго време, е добре максималната височина на седалката да достига на няколко сантиметра (2 - 3 см.) над торса на детето.

 

Напиши коментар

Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате