Икона за регистриране на профил в сайта Регистрация
или
Забравена парола
или

Погачата на бебе е един от най-значимите и обичани ритуали, който се провежда на 40-ия ден след раждането на детето.


Този ден символизира преминаването на майката и бебето през важен етап, когато те вече са готови да бъдат приети от обществото.


шарена украса за бебе с балони и висулки

Източник на изображение: freepik.com

Какво е погача на бебе?

Погачата на бебе е традиционен ритуал, който се провежда на 40-ия ден след раждането на детето, когато то и майката преминават важен етап.


Според вярванията на нашите предци, до този момент бебето и майката се намират на границата между живота и смъртта, а бъдещето им е неясно.


Затова по време на тези 40 дни детето не се изнася от дома, а и не се приемат чужди хора, за да се предпазят родилката и бебето от болести.


Според традицията, след като изтекат 40 дни, майката и бебето вече са готови да бъдат приети в обществото и получават благословия. Тогава, ако жената е християнка, е препоръчително да посети църквата заедно с детето.


В храмовете обикновено се прави „Чиста молитва”, водена от свекървата или тъщата. Дарове за Света Богородица могат да бъдат бутилка червено вино, олио и здравец, завързан с червен конец на дрехата.

Кога се прави погача на бебе?

Празникът, както вече стана ясно се провежда на 40-ия ден след раждането, което има и религиозно значение, свързано с чистотата на майката и бебето.


Според традицията, 40 дни след раждането майката преминава през ритуал на очистващия процес, като се връща в обществото и получава благословия за здравето и благополучието на детето.


В християнската символика 40-те дни са свързани с много духовни значения. Счита се, че след този период бебето вече е подготвено да бъде прието в света и неговият живот започва с благословия.


Това време е важен етап за майката и детето, защото преминават през период на възстановяване и подготовка за новия етап в живота им.


Погачата на бебето се прави, за да се отбележи този важен момент и да се “ориса” новороденото с пожелания за здраве и щастие.

Какво се прави на погача?

Началото на този обичай започва рано сутринта, когато майката заедно с близките жени и бебето посещават църква. Гостите трябва да бъдат само жени, които идват и си тръгват по светло, като събирането може да се осъществи както сутрин, така и следобед.


След пристигането на гостите, майката с бебето сяда на стол, а около тях се нареждат жените. Обикновено свекървата или майката на родилката представя детето, като споделя името му, кога е родено и кои са неговите родители.


В този момент две от жените вдигат погачата, увита в бяла кърпа над главите на майката и бебето. Всяка жена хвърля монети в кърпата с надеждата да „купи“ съня на бебето.


След тази част настъпва моментът на орисване, когато жените започват да наричат пожелания за здраве и щастие на детето. Тези пожелания не се отнасят към професията или бъдещия избор на детето, а по-скоро изразяват пожелания за благосъстояние, любов и успех и да е сладък живота.


Ритуалът завършва с думите на майката, която благославя детето и обявява: „Добре си ми дошъл/ла и името на детето”, “Нека реченото да бъде сторено!“


След завършване на орисването се преминава към разчупването на погачата. Тя се разчупва от две жени или момичета с живи родители, като символиката на този жест е да бъдат осигурени благополучие и ситост за детето.


Погачата се разчупва над главите на майката и бебето, като трохите остават в кърпата, за да се символизира, че детето ще бъде винаги сито и заобиколено с обич.


Първото парче от хляба е за Света Богородица и Младенеца, второто за самото дете, а останалите парчета се раздават на майката и гостите. Всеки участник трябва да хапне от празничния хляб, потопен в мед, като символ на сладкия и благословен живот.


След това майката връзва малък вързоп с кърпата, в която са поставени парите, парчетата погача и трохите. Важно е възелът да не бъде твърде стегнат, за да не стане детето скъперник, нито прекалено хлабав, за да не стане прахосник.


Този вързоп се поставя на високо място, за да расте детето здраво и голямо и не се пипа поне 40 дни. След този период вързопът се развива и трохите се оставят на открито, за да бъдат изядени от животни, които ще разнесат благопожеланията за детето.


розови курабийки и целувки а до тях тетрадка и молив

Източник на изображение: freepik.com

Какво се слага на масата?

На масата по време на погачата трябва да присъстват основно сладки изкушения, които да подчертаят празничния дух.


Могат да се подготвият различни сладкиши като локум, бисквити, кекс или плодове. Избера се онова, което наистина се обича и което ще зарадва гостите.


Важен е и символичният акцент върху меда, който задължително трябва да присъства, тъй като се свързва с пожелания за сладък и благополучен живот на бебето.


Не се изисква масата да бъде претрупана с храна, тъй като погачата не е голямо угощение, а по-скоро уютна среща с близки и приятели. Трапезата трябва да изглежда като неформално събиране за кафе с приятелки, но ако желаете да добавите напитки, то те трябва да бъдат сладки.


По традиция, някои хора поставят и орехи на масата, за  да е “отракано” и щастливо детето и да има  успех в живота.


Целта е да се създаде една приятна и позитивна атмосфера, в която всичко да бъде в хармония, за да може благословията за бебето да бъде още по-силна и искрена.

Кого се кани на погача?

На погачата присъстват само жени и момичета, като основна роля играят бабите, особено свекървата, която води ритуала.


На този важен празник се канят жените, които са най-близки - роднини и приятелки. Хубаво е и малките момиченца да бъдат включени, ако има такива сред гостите.


Важно е всички, които присъстват, да дойдат с добри намерения и чисто сърце, за да поднесат най-красивите благопожелания за твоето дете.


Мъжете и момчетата обикновено не участват в ритуала. Те могат да помогнат с подготовката на празника, но основният фокус е върху жените, които създават този магичен момент за детето и майката.


две жени се усмихват една на друга на маса със сладки неща

Източник на изображение freepik.com

Какво да донесем и подарим за празника?

На погачата гостите обикновено носят сладки храни. Те символизират не само пожелания за здраве и благополучие на бебето, но и за хубаво и сладко бъдеще за него и майката. 


Освен сладките дарове, традицията изисква гостите да носят символична сума пари, като задължително се включват и монети, които се поставят в кърпата по време на ритуала. 


Тези монети имат за цел да донесат благословия и изобилие на новороденото.


Подаръкът не трябва да бъде твърде голям, а по-скоро символичен, но носещ добри пожелания и енергия, за да съпътства новото семейство в този важен момент.