Икона за регистриране на профил в сайта Регистрация
или
Забравена парола
или

В сезона на грипа и настинките, хремата е често срещан “гост”. Огледайте се - поне един човек около вас вероятно киха или подсмърча. Едно от най-масовите заболявания на горните дихателни пътища е задната хрема.

Какво представлява задната хрема?

Казано по-просто, секретите от носната кухина се стичат по задната част на гърлото, вместо да излизат през ноздрите както е “нормално”. Болният се оплаква от усещане за поглъщане на “втечнен секрет”. Това води след себе си кашлица и затруднено вдишване.

От нея страдат както възрастните, така и малки деца. Обикновено се понася доста лесно, без усложнения и изчезва в рамките на седмица. За да се случи това обаче, не е нужно да чакате ситуацията да се влоши, вземете мерки при появата на първите симптоми. 

Задната хрема има много причинители, ето най-важните:

  • Инфекция: В повечето случаи става дума за вирусни инфекции (риновируси, коронавируси, аденовируси, ECHO вирус, грипни вируси и др.) Само 20–30% се дължат на други инфекции – бактериални и гъбични.
  • Появата на алергични реакции: Може да са към цветен прашец, животински косми, акари, прием на определени лекарства и други.
  • Нелекуван синузит: На фона му може да се развиват подобни усложнения.
  • Външни дразнители: Тук става дума за прах, наситен пушек или недостатъчно влажен въздух.
  • Обикновена простуда или настинка: Ако до 48 часа не се прогрижите да неутрализирате симптомите ѝ, може да се достигне до ринофарингит, чиято основна проява е задната хрема.

Разбира се, други “помощници” могат да бъдат отслабен имунитет, честа хипотермия, стресови ситуации, наличие на хронични заболявания на дихателната система, анатомични особености, които затрудняват дишането (изкривена носна преграда, увеличени аденоиди и др.).

Преходът на заболяването в хронична форма може да бъде причинен от неправилно или ненавременно лечение. Затова дори и съвсем повърхностна, задната хрема е важно да не се лекува самостоятелно, а да се търси консултация със специалист.

Задна хрема при дете: причини и решения

Симптоми при деца

При децата симптоматиката на задна хрема не се различава съществено с проявите при възрастните. Основните признаци се проявяват ясно, детето изпитва неприятни усещания, които се увеличават с напредването на болестта.

Всъщност, говорим за една понякога упорита хрема. Много хора смятат, че това е просто респираторно заболяване, което може да се “пребори” у дома, без помощта на лекари.

Истината е, че ако задната хрема не се лекува или това се прави не навреме, ще приеме хронична форма и ще се повтори в рамките на една година. 

Затова, ако видите запушен нос, възпалено гърло, обща отпадналост и кашлица, обадете се на педиатър.

Ето и симптомите, за които трябва да следите:

  • Дразнене и кашлица, която става все по-силна нощем.
  • Затруднено дишане през носа (което води до дишане през устата и изсушаване на гърлото).
  • Поява на гъст лепкав и белезникав секрет в гърлото (той е причина за изключително неудобство при преглъщане).
  • Усещане за гъдел в областта на сливиците (предизвиква се от всички гореописани симптоми).

Важно е да кажем, че тези симптоми са взаимносвързани - появата на единия всъщност предизвиква другите. Децата не могат да ги контролират и в резултат наблюдаваме кашляне, преглъщане и подсмърчане: “визитката на задната хрема”.

Причини за задната хрема

Алергиите са сред основните причинители на задна хрема при бебетата и подрастващите. Когато алерген влезе в контакт с носа на детето, имунната му система реагира, като изпраща свои клетки към носните проходи. Това може да доведе до запушен нос или хрема.

Всеки съвременен родител познава най-разпространените алергени в помещенията: косми от домашни любимци, цигарен дим, прах и плесен. 

Поленът от дърветата и растенията е също съвсем честа предпоставка за алергични симптоми както при деца, така и при възрастни. Той е и сред причинителите на задната хрема.

Постназалното стичане, както още е известна задната хрема, се предизвиква от настинки и съпътстващите ги вируси. Последните предизвикват свръхпроизводство на секрет в носната кухина, който се стича назад в гърлото. И резултатът е неприятна хрема.

Уголемените сливици или анатомични особености като полипи, са друга пречка за нормалното изтичане навън на секретите от носа. Невъзможността да бъдат издухани причинява кашляне и раздразнение.

Домашни средства за лечение

Ако сте почитатели на алтернативната медицина или сте предубедени към антибиотиците, можете да преборите успешно задната хрема и със средства, които имате под ръка. Може да не ви се вярва, но имате “цял арсенал”, без да знаете. 

Ето някои от ефективните решения, които са достъпни за всеки родител:

  • Промивки на нослето със солен разтвор: Приготвя се за няколко минути - чаена лъжица морска/трапезна сол се разтваря в чаша гореща вода. Този метод овлажнява лигавицата и отмива слузта, можете да го правите през деня.
  • Парни инхалации: Широк съд гореща вода (в която можете да капнете и няколко капки евкалипт) се поднася пред детето, като главата му се покрива с кърпа. Вдишването на парите успокоява лигавицата и разрежда секретите, които вече излизат безпроблемно през носа. Инхалациите са до три пъти на ден.
  • Мед, лимон и влажен въздух: Лъжичка мед с няколко капки лимон и гореща вода - лечебна комбинация, която може да се пие от детето. Вариант е да поставите купичка с вода и лимонов сок на парното: влажният въздух ще помогне.
  • Проветряване на помещенията: Ограничаването на прах, цигарен дим или полени до голяма степен ще повлияе на бързото и благоприятно лечение на задната хрема.

Към гореизброените можем да добавим е спане на по-висока възглавница.Когато детето спи на по-високо, това предотвратява стичането на секретите към гърлото през нощта.

В случаите, в които е наложително, след консултация с педиатър може да се използват и инхалатори.

Предотвратяване на задната хрема

Превенцията на заболявания, свързани с носа и гърлото на детето са цел на родителите. Тя трябва да започва с поддържане на добра хигиена на малчугана: миене на ръце и лице, носене на чисти дрехи и обувки. Тези действия трябва да се допълнят с минимизиране на мръсен или сух въздух.

Имунната система трябва да се подсили с прием на плодове и зеленчуци, на много течности и чайове. Изграждането на здравословни навици до голяма степен блокира появата на задна хрема, но и повишава устойчивостта на вирусите.

Когато неутрализираме болестотворните фактори, ще дадем на детето “щит” срещу сезонните грипни или алергични състояния.

Задна хрема при дете: причини и решения

Кога задната хрема може да доведе до усложнения?

Ако оставим заден ринит на детето без лечение, въпреки своята безобидност, той може да донесе до влошаване на здравето, изразено в инфекция на горните дихателни пътища - бронхити, синузити, усложнения в носоглътката.

В по-тежки случаи може да се достигне до астма или хроничен бронхит, които са много по-сериозни и тревожни заболявания. Като добавим ларингит или фарингит, нещата наистина изискват адекватна и навременна родителска намеса.

Заключение

Задната детска хрема се приема като част от сезонните неразположения, но може и да навреди на детското здраве. Навременните мерки не само ще блокират секретите в гърлото, облекчавайки симптомите. Те няма да позволят на причинителите да превърнат това състояние в хронично. 

Поддържайте висока хигиена на детето, грижете се да приема течности и да избягва парашни или задимени места. Така превантивно ще спрете развитието на тази уж безобидна заплаха за здравето.