Кърмата е най-добрата храна, която може да предложите на бебето си. За жалост понякога обстоятелствата ни принуждават да не сме на разположение до мъничето, за да може то да се нахрани.
За щастие има начини, които позволяват то да продължава да получава кърма дори, когато сте далеч от него. Един от тях е съхранението на кърмата в хладилника или фризера.
Защо е важно да съхраняваме кърмата?
Съхраняването на кърма е от съществено значение за осигуряване на постоянно и качествено хранене за бебето ви, дори когато не можете да присъствате.
Съхранената кърма гарантира, че бебето получава тези ползи, дори ако сте заета, работите или не сте физически на разположение.
Друга важна причина е да се запази лактацията, особено в периоди, когато директното кърмене не е възможно. Тя е несравнима с всякакви адаптирани млека по отношение на имунната подкрепа и хранителната стойност.
Източник на изображението: Freepik.com
Как да изберем подходящи контейнери?
Изборът на подходящи контейнери за кърма и други аксесоари за съхранение на кърма е важен, за да се запазят нейните хранителни свойства и да остане годна за употреба.
Ключови фактори при избор на контейнери за кърма са:
Безопасност на материалите: Контейнерите трябва да бъдат изработени от безопасни материали, които не съдържат вредни химикали като бисфенол-А (BPA). Най-добрите опции са стъклени бурканчета или специално проектирани пластмасови контейнери за съхранение на кърма.
Херметично затваряне: Контейнерите трябва да имат плътно затварящи се капачки, които да предотвратяват навлизането на въздух или замърсявания, за да се запази свежестта на кърмата.
Устойчивост на замразяване: Контейнерите трябва да бъдат подходящи за замразяване, за да могат да съхраняват кърмата безопасно за по-дълго. Те трябва да са устойчиви на температурни промени, без да се напукват или деформират.
Лесни за почистване: Контейнерите трябва да са лесни за стерилизиране, като могат да се мият в съдомиялна машина или да се стерилизират чрез преваряване;
Препоръчително е да използвате контейнери с капацитет, който е подходящ за вас, за да съхранявате точното количество кърма за едно хранене и да избегнете излишни разхищения.
Общи съвети за съхранение
Кърмата може да се съхранява на различни места в зависимост от температурата, за да се запази нейната безопасност и хранителна стойност.
При стайна температура, която не трябва да надвишава 25°C, кърмата може да се съхранява безопасно до 4 до 6 часа. В хладилника, при температура до 4°C, срокът на съхранение се удължава до 4 дни, което е идеално за краткосрочно съхранение.
Ако планирате да съхранявате кърмата за по-дълъг период, най-добрият вариант е фризерът. При температура от -18°C или по-ниска, кърмата може да бъде безопасно съхранявана до 6 месеца, но за оптимални резултати е препоръчително да се използва в рамките на 3 месеца.
Обобщаваща таблица за съхранение на кърма, включваща само основните места за съхранение:
*Тази информация е важна за осигуряване на качествена храна за вашето бебе и поддържане на здравословния му растеж.
Съхранение на кърма в хладилник
При изцеждане и съхранение на кърмата в хладилник е добре да следвате определени правила, за да се запазят хранителните вещества и да се предотвратят бактериални инфекции.
Преди всичко, ръцете ви трябва да бъдат добре измити, а контейнерите, в които ще се съхранява кърмата, трябва да са чисти и стерилизирани.
Най-добре е да се използват специализирани бутилки за кърма или стерилни пакети за замразяване, които са безопасни и предназначени за тази цел.
За да се улесни проследяването на срока е хубаво контейнерите да бъдат с етикети с дата и час на изцеждане.
Източник на изображението: Freepik.com
Замразяване на кърма във фризер
Замразявайте кърмата незабавно след изцеждане с помпата за кърма, за да запазите нейните хранителни качества. Освен това не смесвайте топла кърма с вече замразено мляко.
Най-добре е да съхранявате кърмата в малки количества, обикновено до 60 ml, за да улесните размразяването ѝ и да намалите количеството, което може да не бъде изядено от бебето.
Винаги избирайте контейнери, специално предназначени за замразяване на кърма. На пазара се предлагат и стъклени бутилки за съхранение, но тъй като могат да се счупят при прекалено ниски температури, съветът ни е използвате торбички за съхранение на кърма.
Не запълвайте контейнерите до ръба, тъй като кърмата се разширява, когато замръзне и съхранявайте замразеното мляко в задната част на фризера. Там температурата остава винаги стабилна.
Размразяване и затопляне на изцедена кърма
Размразяването на кърма е важен процес, който трябва да се извършва внимателно, за да се запазят хранителните ѝ свойства.
Най-добрият и правилен начин е да поставите замразената кърма в по-задната част на хладилника, където размразяването отнема около 12 часа.
Алтернативен метод е да използвате топла течаща вода, не по-висока от 37 °C, но размразяването при стайна температура не се препоръчва, тъй като може да доведе до размножаване на бактерии.
След размразяване, кърмата може да бъде съхранявана при стайна температура максимум два часа или в хладилника до 24 часа.
Важно е да не затопляте кърма в микровълнова фурна или да се размразява във вряща вода, защото може да унищожи важни хранителни вещества и да предизвика неравномерно нагряване.
При загряване на кърмата, повечето бебета обикновено предпочитат майчиното мляко на стайна температура, но някои може да пожелаят то да е с телесна температура.
За да загреете кърмата поставете контейнера в купа с топла вода или специален нагревател за шишета, като избягвате нагряване над 40 °C. След като е готова е добре да разбъркате кърмата, за да се смеси отделената мазнина.
Ако миризмата на размразената се различава от прясно изцедената кърма, това е нормално, тъй като ензимите разграждат мазнините. Ако спазвате всички указания за съхранение и размразяване, кърмата остава безопасна за употреба.
Източник на изображението: Freepik.com
Заключение
Съхраняването на кърмата във фризер или хладилник е ключово за осигуряването на здравословно и качествено хранене за вашето бебе, дори когато няма да сте до него.
Правилното използване на изцеденото мляко, контейнерите и спазването на указанията за съхранение са важни.
Така нужната кърма от вас може да бъде на разположение за по-дълго, което от своя страна ще поддържа връзката ви с бебето.
Следвайки правилата, вие осигурявате на вашето дете най-доброто по време на хранене, дори когато не сте наоколо.