Настолните игри са особен вид игри, които се играят от двама, 4 или повече играчи.
За разлика от много други популярни игри, настолните се играят на игрална дъска (дървена или картонена), върху която има различни обозначения, знаци и интервали.
Въпреки огромното разнообразие от модели и видове настолни игри, при всички се използват различни фигурки, зарове, карти или жетони, които се използват по специфичен начин.
Източник снимка: bghlapeta.com
Кратка история на настолните игри
Дори и да не ви се вярва, този вид игри не са измислени в нашето съвремие, нито във времената на нашите баби и дядовци.
Всъщност, хората играят настолни игри още от зората на цивилизацията.
Ако трябва да бъдем малко по-конкретни, то тогава ще споделим, че едни от най-старите настолни игри, открити при разкопки в Ур (Ирак) са датирани от 3000 г. пр. н. е.
Настолни игри са се играели и в Древен Египет, където според археолозите най-популярната игра е била настолна игра, наречена Сенет. Това е игра, при която вместо зарове са се хвърляли пръчици.
И римляните са играли на подобни игри, като една от най-популярните (след заровете) е била игра, наречена дванадесет линии (подобна на съвременната табла).
През Средновековието също е играят различни видове настолни игри, а след като шахът е “пренесен” от Индия в Европа става една от най-харесваните настолни игри на Стария континент.
Традиционните настолни игри, такива, каквито ги познаваме и днес са въведени през 19 - ти и началото на 20 - ти век.
Една от първите игри, която получава сериозна популярност е древната игра Snakes and ladders. Играта става много популярна първо във Великобритания, а малко по-късно и в цяла Европа.
Популярни игри, които се играят и до днес (освен шаха, доминото и таблата) са:
- Steeplechase - въведена през 1895 година
- Monopoly - станала популярна през 1935 година
- Cluedo - въведена през 1949 - та
- Trivial Pursuit - създадена през 1982 година
- Скрабъл и много други
Източник снимка: bghlapeta.com
Любопитното е, че първоначално настолните игри не са били предназначени за деца, а само за възрастни. Едва през 500 г. пр. н. е децата започват да играят на нещо подобно на настолни игри.
Технически, първата “настолна” игра за деца не е точно настолна, тъй като се е играела като децата са чертаели квадратчета директно върху земята и са скачали върху тях.
Тази игра се играе и до днес и ние я познаваме като “скачанка” или Hop - Scotch.
Видове настолни игри, подходящи за деца
Днес на пазара се предлага изключително широк спектър от настолни игри подходящи за деца и времето няма да ни стигне, за да ви запознаем с всички.
Затова решихме да обърнем малко по-голямо внимание на основните видове, за да имате отправна точка, ако решите да подарите на своя малчуган настолна игра за наближаващите празници.
Класически (традиционни)
Този вид игри са подходящи както за най-малките, така и за деца на 6 и повече години.
Обикновено се играят от двама или четири играча, всеки от които хвърля зарче и мести фигура или пешка според числото, което е показало зарчето.
В зависимост от конкретната игра вместо зарове могат да се използват карти или жетони.
Едни от най-популярните класически настолни игри, които се предлагат към момента на родния пазар са:
- Не се сърди човече
- Дама
- Игра за добрите дела - Грижовните котки и други
Образователни
Този вид настолни игри развиват паметта, логическото мислене, креативността и насърчават четенето и смятането.
Може да се каже, че това е един доста голям процент от всички настолни игри подходящи за деца.
Образователни игри например са:
- Игри с карти
- Игри на въпроси и отговори
- Игри за запаметяване
- Игри за умения и други
Ако искате да изненадате вашето дете с някоя образователна настолна игра, то някой от популярните и обичани игри от децата са:
- Скрабъл
- Монополи
- Космическо пътуване
- Забавно пазаруване
- Trekking the National Parks
- Домино и много други
Източник снимка: bghlapeta.com
Стратегически
Стратегическите настолни игри са подходящи за малко по-големи деца, тъй като изискват правилно логическо мислене и изграждане и прилагане на различни стратегии.
Този вид игри са много забавни, но и много полезни за малките, тъй като развиват логическото им мислене, уменията им за решаване на проблеми и не на последно място - учат ги на самоконтрол и концентрация.
Някой от популярните стратегически игри, които се предлагат и от онлайн магазин BGHlapeta:
- Harry Potter Куидич
- Ticket to Ride
- СТРАТЕГО и други
Семейни/групови
Семейните настолни игри предлагат забавление за цялото семейство. Те са един от най-добрите начини да прекарате повече време заедно с децата и да ги отдалечите за малко от телефона и лаптопа.
Освен, че са много забавни и интересни, този вид игри са и полезни за малките, тъй като развиват социалните, когнитивни и междуличностните им умения.
Популярни семейни настолни игри са:
- Скрабъл
- Монополи
- Игра на думи
- Хотел и други
Източник снимка: bghlapeta.com
Какви ползи носи играта на настолни игри за децата?
Подобряват езиковите умения и четенето
Настолните игри са идеален начин да помогнете на детето си да обогати речниковия си запас и да се научи да чете.
Това е възможно, тъй като, за да играят децата трябва да са запознати с условията на играта. Стараейки се да запомнят условията, без да ги карате те сами се опитват да прочетат написаното и да го запомнят.
Освен това, ако се спрете на настолни игри, при които от играча се изисква да запомни някакъв вид информация, детето не само ще започне да чете, без да се притеснява, но и ще запомня все повече информация.
Изострят фокуса и концентрацията
Настолните игри са толкова забавни и вълнуващи, че се играят от децата без прекъсване.
Така, докато малките се забавляват се научават да се фокусират и концентрират върху играта. А това на по-късен етап им помага да се справят много по-добре в училище.
Учат децата на работа в екип
На пазара се предлагат различни настолни игри, които децата могат да играят по двойки или в екип.
Това им помага да разберат важността от това да са отборни играчи и да подкрепят партньора си през цялото време, докато трае играта.
Източник снимка: bghlapeta.com
Действат като алтернатива на тайм аут
Може да ви се струва невъзможно, но следващият път, в който детето или децата ви проявят неуважение, отказват да направят нещо или ви ядосат, пробвайте вместо да ги изпращате в стаята им да седнете заедно да изиграете някоя настолна игра.
Според д-р Реджин Галанти (лицензиран клиничен психолог) настолните игри повишават толерантността и намаляват чувството на гняв и неудовлетвореност както при децата, така и при възрастните.
Учат децата да приемат загубата
Настолните игри са прекрасен начин детето да се научи да губи, без да се ядосва и разочарова.
Редица изследвания върху поведението на децата са показали, че деца, които често играят на различни видове настолни игри приемат загубата по-лесно и без да се разочароват от себе си и най-важното - без да се ядосват на победителите.
Те разбират, че това е игра и ако сега са изгубили, при следващата игра е напълно възможно да излязат победители.
Насърчават сръчността
При повечето настолни игри децата трябва да хвърлят зарове да хващат и преместват фигурки, да броят квадратчета, да държат карти и т. н., и т. н.
Всички тези действия, които извършват по време на играта подобряват фините и грубите двигателни умения, развиват добрата координация между очите и ръцете и подобряват сръчността на малките.
Как да изберете подходящата игра за вашето дете?
Истината е, огромното разнообразие от видове настолни игри може да бъде доста объркващо и ако досега не сте избирали игра може да изпитате известни затруднения.
За да ви помогнем събрахме няколко критерия, които според нас ще направят избора ви малко по-лесен.
Брой хора, които могат да участват в играта
Настолните игри могат да се играят както от един или двама играчи, така и от повече участници.
Затова е важно първо да решите дали да закупите игра, в която могат да участват повече деца или да се спрете на такава, в която участниците са по-малко.
Възраст на играчите
На кутията на играта е посочен както максималния брой играчи, така и за каква възраст е подходяща.
Но това не означава, че щом на играта е посочено, че е подходяща за 7 - годишни деца, а вашето е малко по-малко не можете да я купите. Просто трябва да прецените дали детето ви ще може да разбере правилата и да играе играта.
Тип на играта
Някой деца предпочитат да играят забавни игри, докато други предпочитат стратегически или семейни. Вие познавате най-добре детето си и можете да изберете вида настолна игра, която би му допаднала най-много.
Източник снимка: bghlapeta.com
Пространство за игра
Има някой видове игри, които изискват да имате повече свободно пространство, за да могат да се играят.
Затова преди покупката обърнете внимание на това и преценете дали у дома имате подходящите условия, за да могат децата ви да играят спокойно.
Често задавани въпроси
Как да разбера дали настолната игра е подходяща за детето ми?
На гърба на всяка кутия са посочени както правилата на играта, така и типа игра, брой на участниците и минималната възраст, за която тя е подходяща.
Ако избирате настолна игра от нашия онлайн магазин, в описанието към всяка настолна игра сме посочили за каква възраст е подходяща.
Какви настолни игри предлагате?
На страниците на нашия магазин BGHlapeta ще откриете огромно разнообразие от популярни забавни, образователни, интерактивни, стратегически и семейни игри от водещи марки на достъпни цени.
На кои марки са настолните игри?
Като един от водещите детски магазини в страната, ние работим само с популярни марки, които не правят компромиси с качеството на продуктите, които предлагат.
При нас ще откриете игри на едни от най-популярните брандове:
- RToys
- Winning Moves
- Cayro
- Classic World
- Days of Wonder
- Felyx Toys
- Hasbro
- Lisciani Giochi
- Playland
- Ravensburger и много други