Икона за регистриране на профил в сайта Регистрация
или
Забравена парола
или

Ако вече имате деца, къпането на бебето за вас е фасулска работа. Вие сте свикнали, знаете какво да правите и къпете бебето си увереност. Ако обаче то току-що се е появило на бял свят, най-вероятно изпитвате онова тревожно чувство, което всяка майка изпитва първите няколко пъти, когато трябва да изкъпе бебето.

Затова и този материал е насочен към вас мами, които се питате как да се справите с къпането на това розово малко вързопче, което ви е страх дори да държите в ръце.

Как да изкъпем бебето ?

Как да изкъпем бебето?

Първо… спокойно! Къпането на бебето не е страшно и вие ще се справите страхотно, просто ви трябва малко време. Затова, дишайте дълбоко, успокойте се и следвайте стъпките, които ще ви покажем.

Какво ви е необходимо, за да се подготвите за къпането на бебето?

За да сте по-спокойни, е добре особено при първите няколко къпания да имате помощник. Най-добре е това да е таткото, от една страна защото така се създава по-тясна връзка между бебчето и таткото, а от друга страна… и татковците трябва да знаят как да изкъпят бебето, ако се наложи. Ако таткото няма възможност, то тогава е добре да повикате приятелка или роднина, която има опит в къпането на бебета.

Освен помощник ще са ви необходими още:

*Място за къпане на бебето. Това може да е мивката в банята или ваната, но нашият съвет е да си закупите предварително една хубава бебешка вана (бебешко корито както казват бабите).

Съветваме ви да използвате бебешка вана, тъй като те са предназначени специално за къпане на бебе и ще ви е много по-лесно да изкъпете бебето в тях. Мивката и ваната не ви ги препоръчваме, тъй като при къпането в мивката, особено ако не сте свикнали можете без да искате да ударите главата на бебето в някое кранче или да го изпуснете, а ако използвате ваната, тогава ще ви е неудобно да държите бебето.

*Купа с топла вода и канче за поливане. Допълнителната топла вода и канчето ще са ви необходими, за да „изплакнете” бебето с чиста вода преди да го извадите от ваната.

*Гъба и мека кърпа, с които ще къпете бебето. Гъбата ще ви е необходима през първите няколко дни, когато пъпчето на бебето още не е паднало.

*Няколко топли, меки и сухи хавлии и една бебешка хавлия с качулка. Тук няма нужда да поясняваме, но тъй като знаем колко притеснени могат да са мамите на току-що родените бебета ще си кажем… Хавлиите ви трябват, за да подсушите бебето след къпането.

*Бебешки сапун. Освен бебешки сапун можете да използвате и друг бебешки продукт, стига той да е с 5,5 pH.

*Малко тампони за измиване на очичките и ушичките. Вместо тампони можете да използвате и парче тензух. Просто трябва да внимавате, когато почиствате тези области от лицето на бебчо.

*Термометър за измерване температурата на водата.Измерването на температурата на водата в началото ще ви даде увереност, че водата е точно толкова топла, колкото трябва. По-късно сами ще спрете да го използвате, тъй като ще се научите да я измервате и сами, но в началото термометърът наистина ще ви е от голяма полза.

*Лосион за масаж след банята. Лосионът не е задължителен, но е добре все пак да го имате под ръка.

*Дрешки и пелени за обличане.

*Топло одеяло (ако се налага).

Щом имате всичко изброено до тук, сте приключили с подготовката за къпането на бебчо. Остава само да поставите всичко, което ще ви е необходимо близо до вас, за да можете да ги достигате бързо и лесно.

     Как да подготвите банята?

Преди да започнете подготовката на водата за къпане, първо се уверете, че в стаята е приятно топла. Ако има и други хора у вас, помолете ги да не влизат и излизат от стаята, тъй като с всяко отваряне на вратата помещението се охлажда, а телцата на бебенцата са много нежни и рязката смяна на температурата не е добре за тях.

Започнете да пълните ваничката с вода. Първо налейте студена, после топла и пробвайте температурата. В началото, за да сте спокойни използвайте използвате термометър, а по-късно, когато добиете увереност можете да пробвате с лакът.

Важно! Температурата се мери с лакът, а не с длан. Когато поставите лакътя си във водата не трябва да усещате нито студ, нито прекалена топлина!

Водата трябва да е с температура не повече от 36 градуса!

Водата във ваничката не трябва да надвишава повече от 8 - 10 см. След като бебето навърши 6 месеца, можете да увеличите с малко сантиметрите, но до тогава водата нека да е 8 - 10 см.

Ако бебешката вана е обикновена (с гладко и равно дъно) сложете някаква хавлия или мека подложка на дъното, за да не се плъзга бебето. Ако имате модерна ваничка, от хавлията няма нужда, тъй като съвременните бебешки вани са съобразени с нуждите на бебето и се предлагат със специално дъно и са повдигнати в горната част.

3.     Как да изкъпем бебето?

Щом приключите с подготовката идва най-плашещият момент, а именно да пристъпите към къпането на бебето.

Първо започнете с измиване на лицето на бебето. Вземете навлажнен тампон или тензух и забършете очичките едно по едно. Никога не използвайте един тампон за двете очи, защото ако някое от оченцата има инфекция, така ще заразите и другото око.

Почистете с влажен тампон внимателно нослето, а после и ушите. С ушите внимавайте и почиствайте отвън, но не и отвътре.

За всяка част използвайте нов, навлажнен само с вода тампон.

След като приключите, подсушете лицето на бебето с мека кърпичка и започнете да го събличате.

Ако има нещо в пелената му, преди да поставите бебчо във ваната почистете с мокра кърпичка дупето, за да отстраните полепналите нечистотии.

Придържайки главата на бебето с една ръка, а с другата дупето и кръстчето внимателно го потопете във водата. Не бързайте, а го потопете внимателно, за да свикне телцето му с промяната на температурата.

През цялото време придържайте главата му с една ръка и внимавайте, защото бебетата стават хлъзгави.

Започнете да миете бебето, като използвате мека гъба. Леко минавайте с гъбата по телцето на мъника, като отделяте най-много внимание в областта на гениталиите.

След като измиете внимателно телцето на бебето е ред на главата. Измиването на главата и косата се оставят най-накрая, тъй като бебетата губят най-много топлина през главата.

Можете да къпете бебето само с вода, а можете да използвате и бебешки сапун или някакъв бебешки омекотител за вана, това вие го решавате.

След като приключите със сапуна и гъбата, изплакнете добре бебчето, като взимате вода от купата с топла вода, която приготвихте предварително. Просто трябва да повдигнете бебето и придържайки го здраво с едната ръка да поливате с канчето.

4.     Как да подсушите и облечете бебето?

 Как да изкъпем бебето ?

Извадете бебето от ваната и веднага го увийте в хавлия или в бебешка хавлия с качулка. Подсушете го като го потупвате леко, а не го разтривате.

След като го подсушите добре, можете да му направите лек масаж за отпускане на мускулчетата и за по-добър и спокоен сън.

Ако има нужда, преди да го облечете можете да го намажете с крем или да му сложите пудра срещу подсичане, а след това ви остава само да го облечете в чисти, топли дрешки и бебчето е чистичко и готово за сън.

Първите няколко пъти могат да ви се струват страшни, но уверяваме ви, ще свикнете много бързо и скоро ще къпете мъника с опитни ръце и ще се чудите от какво толкова ви е било страх.

Мислим, че стана ясно как да изкъпем бебето, но сме сигурни, че освен този въпрос ви вълнуват и още неща, свързани с къпането на вашето слънчице.

Затова…

Колко често се къпят бебетата?

Този въпрос има много отговори, но според педиатрите, не е необходимо да къпете бебето всеки ден. Достатъчни са и два или три пъти седмично, но ако бебето ви обича водата, няма да му навреди и всекидневната баня. Затова се ориентирайте по реакциите на бебето си и изберете сами честотата на къпане.

Само имайте предвид, че ако живеете на място с твърда вода, всекидневното къпане с такава вода може да изсуши кожата на бебчо.

Кога се къпят бебетата?

Няма точно определен часови пояс за къпане и някой родители предпочитат да къпят бебетата си през деня, докато други избират да го направят вечер преди да сложат бебчо да спи.

Повечето експерти са на мнение, че къпането преди сън е по-добрият вариант, тъй като след баня бебчо е затоплен и отпуснат и заспива по-бързо, но както казахме, вие си избирате времето, което ви е удобно.

По-важното е не кога да къпете бебето, а да го къпете по едно и също време и когато къпете мъника да не е с пълен стомах (да не е веднага след хранене), нито да е гладен.

Как да къпете бебето преди пъпа му да е паднал?

Къпането на бебчетата преди да им е паднало пъпчето притеснява голяма част от майките, но и тук няма страшно. Пъпчето обикновено „пада” между 7 и 9 - ти ден. Затова някой педиатри препоръчват да не къпете бебето през тези няколко дни, а просто да го забърсвате добре в влажна кърпа. Ако не ви се иска да пробвате този метод, тогава докато падне пъпчето, когато къпете мъника използвайте мека гъба и избягвайте тази деликатна област.

Как да извадите бебето от ваната след като сте го изкъпали?

Този въпрос също вълнува много от родителите, тъй като им изглежда много трудно да извадят бебето, което е хлъзгаво от ваната. Истината е, че не е толкова страшно, нито пък опасно.

След като приключите с банята, придържайте главата на бебето с едната ръка, а с другата хванете двете му крачета заедно. Така, придържайки едновременно главата и краката го извадете и го поставете върху приготвената за подсушаване хавлия.

Как да почистите ушите на бебето след баня?

Как да изкъпем бебето ?

Тук наистина трябва да внимавате, защото бебешките уши са изключително деликатна зона.

Затова… никога не използвайте клечки за уши или памучен тампон, за да почистите ушите на бебето вътре, защото можете да нараните тъпанчето. Знаем, продават се клечки за уши за бебета и малки деца, но нашият съвет е да не ги използвате.

Когато бебчето е много мъничко (новородено) единствения начин, по който трябва да почиствате ушите му след баня е като вземете една чиста кърпа и я намокрите с топла вода (водата не трябва да е прекалено студена, но не трябва и да е много гореща). Изцедете добре кърпата и много внимателно почистете само ВЪНШНАТА част на ухото. Това е напълно достатъчно!

Ако след време забележите, че в ушенцата на бебчо има ушна кал, можете, след като се посъветвате с педиатър да използвате бебешки капки за уши.

Как да изрежете ноктите на бебето?

Някой бебета се раждат с дълги нокти, но дори и вашето да не се е родило така, ноктите на бебетата растат много бързо и макар да са меки, има голяма опасност да се наранят, ако ноктите им не са отрязани.

Затова е добре ако забележите, че ноктите на ръцете или краката на бебчо имат нужда от рязане, да минете и през тази процедура.

Най-лесно ще изрежете ноктите със специални ножички с извити краища, които са предназначени специално за бебета.

Вземете ръчичката на бебето в едната си ръка и с другата внимателно изрежете нокътчетата. След това използвайте мека пила, за да отстраните евентуални ръбчета по ноктите, които биха могли да наранят мъника.

Колко често да миете косата на бебето?

Не е нужно с всяко къпане да миете косата на бебето, тъй като бебешката кожа отделя по-малко мазнини и се омазнява по-рядко. Можете да миете косата веднъж или най-много два пъти седмично и това ще е напълно достатъчно. Разбира се, ако бебето се поти много или скалпа му се лющи, тогава миенето на главата и косата са задължителни.

Можете ли да използвате гребен,за да разрешите косата на бебето?

Ако бебето ви се е родило с по-дълга косичка, можете да я разресвате след къпане, но за целта е добре да използвате мека четка и да внимавате в областта около фонтанелата.

Стана ясно как да изкъпете бебето и как да се погрижите за тоалета му след баня, но…

Колко време отнема къпането на бебето?

Няма точно определено време и ако бебето ви се радва на водата можете да го оставите да се забавлява малко по-дълго (разбира се, вие през това време в никакъв случай не бива да се отделяте от него). Все пак педиатрите са на мнение, че едно 5 минутно къпане е напълно достатъчно за малкия сладур.