Идва момент в живота на бебето, в който то започва да се нуждае от нови хранителни вещества, за да може да се развива нормално.
Обикновено това се случва към средата на 5-ти месец, когато венците се подготвят за първите зъбки. Тогава детето е готово и трябва да се пригоди към ново умение, а именно да се научи дъвче.
Това е времето, в което трябва да започне да се захранва с нова храна.
Freepik.com
Кога да започнем захранването?
Времето, в което започва захранването на едно бебе е индивидуално, но като цяло педиатрите препоръчват да запонете не по-рано от 17 -та седмица.
При кърмените бебета, захранването може да започне дори след 6-ти месец, а тези които са хранени с адаптирано мляко много по-рано - към средата на 4 -ти месец.
По-ранното захранване може да се наложи и при бебета с рефлукс, тъй като по-твърдата храна намалява повръщането и може да облекчи състоянието им.
Въвеждането на твърди храни преди четвъртия месец обаче крие рискове. Храносмилателната система на бебето още не е достатъчно развита за обработка на немлечни протеини, мазнини и въглехидрати, а червата имат по-висока пропускливост, което увеличава риска от алергии.
Бъбреците също не са достатъчно зрели и не могат да се справят с допълнителните вещества в твърдите храни, а на тази възраст бебето все още не е развило необходимите умения за дъвчене и преглъщане.
Може да забележите готовността на бебето за захранване по няколко признака:
Висок интерес към храната на възрастния
Доста често огладняване
Слабо наддаване на тегло
Умението да седи с опора
Държи предмети с ръце и ги поставя в устата си
Добре е да знаете, че отлагането на захранването след 6-7 месец също не е оптимално. Запасите от желязо и други важни микроелементи започват да намаляват, което може да доведе до дефицити.
Първи храни за бебето
Съвременните препоръки за захранване на бебето изключват ранното даване на прясно изцедени плодови сокове, което беше популярно в миналото.
Доказано е, че соковете могат да предизвикат ферментация, газове и колики, а и захарният вкус затруднява приемането на по-малко сладки храни след това.
Най-добре е да започнете с млечно-зеленчуково пюре от един зеленчук или каша (безглутенова).
За кърмените бебета подходяща първа каша е безмлечната и без глутен - например от царевица, ориз, просо или елда, приготвена с кърмата или адаптираното мляко на детето.
Препоръчителни първи зеленчуци за кърмачета, които да се предлагат са някой от следните:
Картоф
Батат
Тиква и тиквичка
Пащърнак
Морков
Броколи и други
Добре е към пюрето първоначално да се добавя до 40 мл кърма или адаптирано мляко. Важно е да се избягват на този етап екзотични храни като авокадо, чия, киноа и други, тъй като ензимната система на мъничето не е приспособена към тях.
Freepik.com
Въвеждане на нови храни
След като вече сте избрали кой ще е първия зеленчук, който да предложите на бебето, най-вероятно се питате - кога, как и какво количество ще е следващия зеленчук. Дали може да се смесва или трябва да се даде отделно и какви ли още не въпроси.
При първа храна със зеленчуци се започва с един вид, който се дава около седмица. В началото предлагайте малки количества, около 15-30 грама, като постепенно увеличавате с 1-2 лъжички дневно.
До края на седмицата количеството може да достигне 100-120 грама, но е важно да се съобразите с темпото на детето. Някои бебета приемат новата храна с ентусиазъм, докато други може да се нуждаят от повече време.
След седмица можете да добавите следващия зеленчук, като смесите няколко лъжички от новия вид с пюрето, което бебето вече яде.
Важно е да наблюдавате за признаци на непоносимост като обрив или промяна в храносмилането - при липсата на такива детето вече приема новия зеленчук.
След първоначалния етап, нови храни могат да се въвеждат по-бързо - за 2-3 дни, като всеки ден се добавя малко повече.
Изискването за еднокомпонентни пюрета е само в началото, след това е добре да предлагате комбинации от различни плодове и зеленчуци, като постепенно променяте съотношението между тях. Така бебето ще може да се запознае с най-различни вкусове.
Захранване с месо и яйца
За въвеждане на месото в менюто на бебето започнете с пилешко, пуешко или заешко. Добавяйте по 1 чаена лъжичка към зеленчуковото пюре на обяд и постепенно увеличавайте до 30-40 грама, ако детето няма нежелани реакции.
След 4-5 дни на успешен прием от захранването, детето се счита за захранено с този вид месо.
Жълтъкът се въвежда между 6 месеца и 1 година, започвайки с ¼ жълтък два пъти седмично. През следващите седмици количеството се увеличава постепенно до ½ жълтък през ден, комбинирайки го със зеленчуково пюре.
Важно е жълтъкът да не се дава в едно хранене с месо, бобови или сирене. Също така до първата година жълтък и месо не се дават в един и същи ден.
Домашно приготвена или готова храна?
Домашните бебешки пюрета се предпочитат от много родители, които вярват, че са по-здравословни и позволяват контрол върху съставките. И това е абсолютно вярно предвид факта, че приготвени у дома, бебешките храни от плодове и зеленчуци запазват много от витамините и минералите си.
Готвенето на бебешки пюрета у дома днес е много по-лесно благодарение на разнообразието от уреди за готвене, които правят процеса по-бърз и удобен.
Съществуват специални блендери за пюрета и уреди за готвене на пара, които запазват максимално полезните вещества в зеленчуците. Някои уреди за готвене на пара дори се комбинират с функции за пасиране, което значително улеснява приготвянето на здравословни домашни пюрета.
От друга страна, купените пюрета също имат своите предимства. Те спестяват време и са удобни за съхранение. Освен това са с гаранция за безопасност от нитрати и с консистенция, съобразена с възрастта на бебето.
Много родители ги предпочитат през зимата, докато през лятото използват пресни продукти за домашни пюрета.
Freepik.com
Честота на хранене и количество
При започване на захранване на 6 месеца, новата храна първо замества едно хранене, обикновено около 10-11 ч. и следобед около 17 ч. След 8-ия месец може да замести три хранения, а от 9-ия месец се въвежда като закуска и междинни хранения с плодове.
Кърмата или адаптираното мляко продължават да се дават сутрин и вечер, като към края на първата година могат да останат само като вечерното хранене. Препоръчва се кърменето да продължи и след годината, за предпочитане до 2 години, поради здравословните му ползи за детето.
Съчетаването на захранването с кърменето
Захранването е важно да се съчетае с кърменето, за да може бебето да преминава плавно към твърда храна.
Освен това кърмата е важна, за да може детето да продължи да получава необходимите витамини и минерали, да подкрепя имунната си система и да не се прекъсва емоционалната връзка с майката.
През първоначалните етапи (около 6 -ия месец) кърмата или адаптираното мляко остават основна храна, като се дават сутрин и вечер. Захранването започва с едно хранене на ден и постепенно се увеличава до 2-3 хранения (около 10 ч, 13 ч и 17 ч).
Към края на първата година може да се запази само вечерното кърмене, като се препоръчва да продължи и след годината заради здравословните ползи на млякото.
Заключение
Захранването на бебето е важен етап от неговото развитие. То трябва да започне в подходящото време, като това е строго индивидуално при всяко мъниче.
Процесът трябва да е плавен, като в менюто му новите храни се въвеждат постепенно и се съчетават с кърменето или адаптираното мляко.
Главната цел е да се осигурят необходимите хранителни вещества и да се улесни преходът към твърда храна, като се обръща внимание на индивидуалните нужди на бебето.